Sokowanie dla dzieci

To najgorszy koszmar każdego rodzica, gdy jego dziecko odmawia zjedzenia warzyw lub owoców. U niemowląt i małych dzieci najczęściej to właśnie warzywa wywołują ostre potrząsanie głową i zaciśnięte usta. Wąchanie, gapienie się, smakowanie, a w końcu po zakneblowaniu (prawdopodobnie udawanym, ale dzieci są w tym dobre) następuje impas. Nieważne, czy błagasz, czy przekupujesz, niektóre dzieci nie ustąpią. Co robić? Możesz dalej walczyć lub spróbować soków dla dzieci.

Soki dla dzieci - podstawy

Dla tych z Was, którzy są zaznajomieni z sokownictwem, możecie pominąć kilka linijek. Jeśli nie, sokowanie to wyciskanie soku z owoców i warzyw. Proces wyciskania soku odbywa się zazwyczaj za pomocą sokowirówki, zarówno wolnoobrotowej jak i odśrodkowej. Sokowirówka żująca wyciska sok, który ma dłuższy okres przydatności do spożycia, natomiast sokowirówka odśrodkowa działa znacznie szybciej. Świeży sok oferuje wiele korzyści zdrowotnych poprzez zwiększenie poziomu energii, systemu odpornościowego oraz dostarcza wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Food and Drug Administration nie zaleca podawania niemowlętom, małym dzieciom, kobietom w ciąży i osobom z pewnymi problemami zdrowotnymi świeżego soku z restauracji lub barów sokowych, ze względu na możliwe wyższe poziomy bakterii w niepasteryzowanym soku. Jest to często wynikiem procedur czyszczenia i procesu przygotowania soku. Przygotowanie świeżego soku w domu jest całkowicie bezpieczne, o ile dokładnie oczyścisz przedmioty mające kontakt z produktami i same produkty.

Zanim jednak zaczniesz, powinieneś być świadomy kilku rzeczy:

  • Kiedy mówię o soku, nie mam na myśli tego kupionego w sklepie. Jest to świeżo wyciskany sok pełen witamin, przeciwutleniaczy i enzymów. Soki kupowane w sklepach zawierają zwykle dodatek cukrów, barwników, a większość składników odżywczych ginie w procesie pasteryzacji.
  • Wszystkie soki nie zawierają takiej samej ilości kalorii i składników odżywczych.
  • Imbir jest pikantny. Używaj go oszczędnie.
  • Pozwól im pomóc w przygotowaniu soku, używaj różnokolorowych słomek i zabawnych kubków.
  • Nigdy nie zmuszaj dziecka do picia soków. Ucztowanie jest lepszym rozwiązaniem.
  • Dzieci się nudzą, więc urozmaicaj im posiłki różnymi sokami.
  • Martwisz się o błonnik? Wykorzystaj pozostały miąższ do wypieku chleba, wegetariańskich burgerów, muffinów i smoothie.
  • Utrzymuj go w czystości, aby uniknąć chorób przenoszonych drogą pokarmową.

Wskazówki dotyczące wieku

Przed podaniem soku małemu dziecku lub niemowlęciu zawsze skonsultuj się z pediatrą. W zależności od wieku dziecka, pediatra może zasugerować wstrzymanie się z podawaniem mu soku do czasu, aż będzie starsze. Rozważ poniższy luźny harmonogram, kiedy zaczynasz wprowadzać do diety dziecka pokarmy stałe i soki. Zwracaj baczną uwagę na sygnały Twojego dziecka. Jest to jedyny sposób, w jaki może się z Tobą porozumiewać, dopóki nie zacznie mówić.

Dzieci poniżej sześciu miesięcy

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy, jedynym pożywieniem, jakiego potrzebuje, jest mleko matki lub mleko modyfikowane. Tak, to daje im wszystko, czego potrzebują ich malutkie ciałka. Dzieci tak małe nie potrzebują nawet wody, dopóki nie zaczną jeść pierwszych pokarmów stałych, takich jak płatki ryżowe. Niektóre dzieci są gotowe do przyjmowania pokarmów stałych już w czwartym miesiącu życia, ale powinnaś opóźnić dodanie soku do szóstego miesiąca życia.

Od około sześciu miesięcy do roku

Po rozpoczęciu wprowadzania pokarmów stałych można zacząć podawać niemowlęciu soki. Nigdy nie podawaj dziecku soku w butelce. W tym wieku należy nauczyć je picia z kubka. Większość niemowląt zaczyna siedzieć bez pomocy już w czwartym miesiącu życia, ale inne nie opanowują tej umiejętności aż do około ósmego miesiąca. Dobrze jest zacząć pić soki z owoców. Świeży sok jest mocniejszy i bogatszy niż ten, który można znaleźć w sklepie. Na przykład, nie powinno się zaczynać od soku zielonego. Byłby on zbyt gorzki i rozregulowałby żołądek.

Zamiast tego, tak jak w przypadku jabłek lub gruszek, zacznijcie pić sok z tych owoców, ponieważ są one łatwiejsze dla żołądka. Nie podawaj im dużo soku. Stosując proporcje 1:1 (może więcej), rozcieńcz go przefiltrowaną wodą. Niektórzy rodzice rozcieńczają sok większą ilością wody, ponieważ niemowlęta mają bardziej wrażliwe żołądki niż starsze dzieci. Jeśli proporcje soku są zbyt wysokie, może to spowodować rozstrój żołądka.

Od roku do trzech lat

Powinnaś wprowadzić do diety swojego malucha różnorodne konsystencje i pokarmy. Nie krępuj się podawać jej około czterech do sześciu uncji soku, ale staraj się nie dawać jej więcej niż to. Powinieneś jeszcze rozcieńczyć sok w stosunku 1:1, aby nie denerwować jej brzuszka. W miarę jak dziecko będzie się starzeć, możesz pozwolić, aby zaczęła pomagać Ci w procesie wyciskania soku. Nie zniechęcaj jej do pomocy. Dzieci lubią pomagać, nawet jeśli nie robią zbyt wiele. W ich oczach, są one ogromną pomocą.

Od czterech do dwunastu lat

Nagle Twoje dziecko przestaje jeść pokarmy, które wcześniej lubiło. Niektóre dzieci przestają jeść określone pokarmy w wieku około dwóch lub trzech lat, ale inne przestają je jeść dopiero w wieku czterech lat. Często trwa to aż do rozpoczęcia nauki w szkole. Kiedy dzieci przebywają w towarzystwie innych osób w ich wieku, mają tendencję do dostosowywania się do grupy. U innych może to trwać aż do dorosłości. To może być trudne, ale pozostań pozytywny i delikatnie zachęć go do jedzenia szerokiej gamy zdrowej żywności.

W tym wieku, pozwól im bardziej pomagać w przygotowaniu posiłków i soku. Nie tylko sprawi to, że ich jedzenie będzie bardziej atrakcyjne, ale także zbuduje zaufanie do ich umiejętności. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko odrzuca warzywa i zieleninę, wrzuć kilka zielonych do sokowirówki razem z innymi produktami. Kontynuuj rozcieńczanie soku do czasu, aż dziecko osiągnie wiek dwunastu lat. W miarę jak dzieci rosną, ich żołądek dostosowuje się i nie trzeba już będzie go rozcieńczać.

Powyżej dwunastu lat

Dzieci mogą pić czysty sok, ale unikaj podawania im więcej niż dziesięć uncji dziennie. W tym wieku większość składników odżywczych powinna pochodzić ze zdrowej żywności, takiej jak owoce, warzywa, chude mięso, nabiał i niewielkie ilości tłuszczu. Dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Uzupełnianie diety świeżym sokiem jest świetnym sposobem na dostarczenie dodatkowych lub brakujących składników odżywczych z ich diety.

Pomysły na przepisy

Nie wiesz od czego zacząć? Dobrze jest pić sam sok jabłkowy, pomarańczowy i z większości innych owoców, ale jeśli chcesz, aby Twoje dziecko przyswoiło więcej składników odżywczych, zmieszaj je z różnymi przepisami. Oto kilka przepisów, które warto rozważyć:

Veggie-Apple: Około ½ szklanki szpinaku, 1 lub 2 łodygi selera naciowego i 1 zielone jabłko.

Sok pomarańczowy: Składa się z 3 marchewek, 2 do 3 łodyg selera naciowego i 1 jabłka (zielonego lub czerwonego)

Gruszkowa zabawa: Dwie gruszki, ½ szklanki szpinaku i ½ cytryny.

Power Juice: 1 zielone jabłko, ½ buraka, ½ szklanki szpinaku i ½ cytryny.

Nie bój się mieszać przepisów i próbować nowych rzeczy. Nawet jeśli zrobisz coś tak prostego, jak dodanie odrobiny szpinaku i cytryny do świeżego soku pomarańczowego - to już coś innego.

Wnioski

Faktem jest, że większość ludzi w USA nie spożywa wystarczającej ilości owoców i warzyw. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), 76 procent osób nie spożywa wystarczającej ilości owoców, a 87 procent nie spożywa wystarczającej ilości warzyw. Ważne jest, aby już w młodym wieku stawiać przed dziećmi zdrowe wybory, takie jak warzywa i owoce.

Jako dorośli rozumiemy, jak ważne jest spożywanie zdrowej żywności zamiast tłustych i przesłodzonych produktów. Ponieważ Twoje dzieci mają naturalną skłonność do upodabniania się do mamy i taty, najlepiej jest zapełnić swój talerz wieloma pożywnymi opcjami. Ostatnia rada? Staraj się nadal oferować dobrze zbilansowaną dietę, w tym te pyszne zieleniny. W końcu podniebienie Twojego dziecka przyzwyczai się do nich. W międzyczasie, kontynuuj uzupełnianie diety domowym sokiem, który nie tylko świetnie smakuje, ale jest pełen składników odżywczych.

Partner serwisu

 

Kontakt

kontakt@liwka.pl

Galeria